Google’da Sıralamanızı Düşüren Nedenler

İnternet kullanan herkes günde en az bir kere arama motoru kullanıyor. Internet Live Stats tarafından yayınlanan dünyada internet kullanımı istatistiklerine göre yaklaşık 3,5 milyar internet kullanıcısı ve 1,15 milyardan fazla web sitesi mevcuttur. Bu sitelere ait 50 trilyondan fazla web sayfası olduğu tahmin edilmektedir. Her biri farklı bir siteye ait olan bu sayfalar, internetteki tüm içerikleri oluşturmaktadır.

 

Sıralamanızın Düşmesine Neden Olan  Sebepler

 

Anahtar Kelime

Arama makineleri sürekli olarak algoritmalarını güncellerler. Bu algoritmalar sayfaların anahtar kelimelere göre sonuçlar sayfasında yer almasını, içeriğin yeni tutulmasını ve en üstte yer alan içerikler arasında olabilmeyi garantiler.

Hosting Paketiniz

Eğer Google, host’tan kaynaklı bir sebepten ötürü sizin sunucunuza ulaşamazsa, bu durum sitenizin gerilemesine sebep olacaktır. Kötü bir sunucu ” Siteniz ne kadar iyi olursa olsun”  her zaman dezavantajdır.  ( Not: Sitenizi sık sık Google hız Testine sokabilirsiniz )

Kırık Linkler

Bozulmuş linkler ciddi problemlere sebep olabilir, özellikle de bu link sitenizin belirgin linklerindense. Her bir linki el ile tek tek kontrol etmek zaman kaybettirici olacaktır. Bu nedenle ücretsiz bir Broken Link Checker kullanın.

Mobil Dostu

Siteniz eğer Mobil dostu değilse google sizi pek sevniyor demektir. 2015’de  google Mobilegeddon’u  duyurdu ve süreç başladı. Siteniz Mobil uyumlu değilse, hemen sitenizi responsive bir siteye dönüştürmelisiniz.

Robots.txt

robots.txt dosyalarının ne olduğunu bilmeyenler için bilgi vermek gerekirse, bu dosyalar arama motorlarına sitenizin hangi sayfalarını ve bölümlerini görmezden gelmelerini istediğinizi söyler. Eğer bu dosyaları yanlış oluşturur ve arama motorlarının sitenizdeki önemli sayfalara girmesini kazara engellerseniz (örneğin site haritanızda olmasını istediğiniz sayfalar) web sitenizin organik görünürlüğüne büyük zarar verirsiniz. (  Alıntı: http://www.internetdersleri.net )

 

No Comments

Post A Comment